Podcaststudie på FGU
Maker Space: Fra dimser til didaktik

Maker Space: Fra dimser til didaktik

Vores Maker Space er fyldt med fede dimser – men hvad pokker skal man stille op med dem?

Det kan være svært at se mulighederne, hvis man ikke selv har prøvet teknologien. Derfor starter underviserne med at lege, lære og blive fortrolige med teknologien – så den kan komme i spil med eleverne.

Vores TEK-ambassadører er i gang med at introducere kollegerne til, hvordan Maker Space kan bruges i undervisningen. For lokalet er efterhånden fyldt godt op med spændende teknologi og kreative muligheder: lasercutter, 3D-printer, vakuumpresser, akrylbukker, Cricut-maskine, broderimaskine, varmepresser, VR-udstyr, TinyFarms og meget mere.

Maker Space er en naturlig del af arbejdet med teknologiforståelse, som er på vej til at blive en fast del af folkeskolen. Her arbejder vi med digital kreativitet og design, programmering og modellering samt undersøgelse og stillingtagen.

Målet er ikke, at alle undervisere skal kunne betjene samtlige maskiner fra dag ét. Det handler om at turde prøve, være nysgerrig og få øje på de muligheder, teknologien giver i undervisningen. I sidste ende er det ikke dimserne, der er det vigtigste – det er alt det, eleverne kan skabe, undersøge og lære med dem.

Derfor stod der Maker Space på programmet til dagens personalemøde.

  • Underviserne blev introduceret til vores lille podcaststudie, som er oplagt at bruge på AGU og i dansk. Her kan eleverne arbejde kreativt med lyd, fortælling og formidling og få mulighed for at skabe deres egne podcasts.
  • Derudover stod micro:bit på programmet. Her fik underviserne mulighed for at stifte bekendtskab med programmering på en konkret og overskuelig måde.

Maker Space er blevet til takket være støtte fra VILLUM FONDEN, som har været med til at give os mulighed for at fylde rummet med teknologi, kreativitet og nye læringsmuligheder.

Micro:bit på fguTEK undervisningMaker Spacepodcaststudie