Personaledag med fokus på LST og inkluderende undervisning

Personaledag med fokus på LST og inkluderende undervisning

I løbet af 2025 og 2026 har vi været igennem et kompetenceudviklingsforløb med Line Leth fra Lektiologisk skoleudvikling og vejledning. Forløbet har samlet lærere på tværs af vores tre afdelinger, Holbæk, Fårevejle og Svebølle, og har haft fokus på, hvordan vi bedst støtter elevernes læse- og skriveudvikling, bl.a. gennem læse- og skriveteknologi (LST).

LST

Vi har haft to intensive kursusdage om læsning og et forløb om skrivning med brug af LST. Fokus har ikke kun været på hjælpemidler, men i høj grad på stilladsering, tydelig modellering og klare rammer i undervisningen.

Særligt på PGU har målet været at styrke læsning og skrivning på værkstederne, så eleverne står stærkere i forhold til videreuddannelse, fx på NEG. Samtidig arbejder vi målrettet med sproglig opmærksomhed og med at bygge bro mellem hverdagssprog og fagsprog med afsæt i bl.a. ”De 15 didaktiske principper”.

LST

“Når vi skaber et inkluderende læringsmiljø med flere deltagelsesmuligheder og bruger læse‑ og skriveteknologier i små, men målrettede mikrohandlinger, giver vi de unge mulighed for at opleve mestring – hver dag. Det er netop de små succeser, der styrker deres faglige selvtillid og baner vejen mod en ungdomsuddannelse”, påpeger Karla Lentz, vores ordblindekonsulent og SPS-vejleder.

LST

Synlige læringsmål, tydelig struktur, læringsstrategier og inkluderende læringsmiljøer har været gennemgående temaer, alt sammen med fokus på at give eleverne bæredygtige arbejdsrutiner.

En vigtig pointe er, at denne tilgang ikke kun gavner elever med læse- og skrivevanskeligheder, men også mange andre elever, fx med ADHD, ADD eller andre kognitive og psykiske udfordringer. Fælles for mange er nedsat arbejdshukommelse og behov for tydelige rammer, og her gør indsatsen en reel forskel.

LST